Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach jesiennego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Wrzesień upłynął bardzo aktywnie, nasza redakcja uczestniczyła w dwóch imprezach targowych – Warsaw Dental Medica
Show w Nadarzynie i CEDE w Poznaniu, a także w kolejnej edycji kongresu Ceramists, który odbył się w hotelu
Andels w Łodzi. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z relacjami z tych wydarzeń w dziale „Z kraju i ze świata”.
Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 35-lecia Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych, który ma się odbyć w Augustowie w maju przyszłego roku. Na łamach bieżącego wydania mogą się zapoznać Państwo z ramowym planem wydarzenia, w kolejnych wydaniach zostanie opublikowany szczegółowy plan wykładów i warsztatów. Już teraz można dokonywać zapisów – szczegóły znajdują się w dziale „Informacje ze stowarzyszeń”.
Bieżący numer otwiera artykuł na temat wykonawstwa uzupełnień tymczasowych – opisano w nim przypadek poprawy estetyki po leczeniu ortodontycznym, a plan obejmował wykonanie sześciu koron. Etapy pracy zobrazowano za pomocą dokumentacji zdjęciowej.
Ciekawy temat został poruszony także w pracy na temat ceramiki jednowarstwowej i jej praktycznego zastosowania. Efekt pracy widoczny jest na 26 zdjęciach wzbogacających artykuł. Zachęcam także do zapoznania się z działem CAD/CAM, gdzie na podstawie 9 przypadków zaprezentowano różne rozwiązania implantoprotetyczne.
Życzę owocnej lektury
redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
W artykule przedstawiono i opisano wybrane tworzywa akrylowe dostępne na rynku. Zostały uwzględnione zarówno materiały wykorzystywane w wykonawstwie, jak i naprawie protez.
Artykuł opisuje, jak w ramach wyłącznie kilku materiałów ceramicznych i prostego klucza programowania koloru jedną warstwą ceramiki można odtworzyć zaplanowany kolor i kształt uzupełnienia protetycznego.
W artykule przedstawiono postępowanie kliniczne leczenia protetycznego poprzedzonego wykonaniem mock-upu na podstawie rzeczywistego przypadku pacjenta z widoczną diastemą. W artykule również obszernie opisano techniki i procedury wykorzystywane w metodzie mock-up.
W artykule została ukazana statystyka częstości występowania różnych typów podłoża protetycznego u pacjentów bezzębnych. Opisano elementy budowy anatomicznej utrudniające leczenie. Przedstawiono sposoby postępowania, które mogą pomóc osiągnąć sukces terapeutyczny w rehabilitacji bezzębia za pomocą całkowitych protez zębowych.
Celem pracy jest przedstawienie przeglądu rodzajów ceramik stosowanych obecnie w stomatologii, z uwzględnieniem ich właściwości chemicznych i mechanicznych.
Protezy zębowe, tak samo jak zęby, ulegają przebarwieniom. W pracy opisano przyczyny odbarwiania protez oraz sposoby, by temu zapobiec. Zwrócono również uwagę na czynniki, które zmieniają barwę poszczególnych materiałów protetycznych. Pokazano, w jaki sposób postępować z przebarwioną protezą, która wróciła do pracowni w celu naprawy.
Konferencja Ceramists No Limits organizowana od kilku lat przez Ryo Miwę zgromadziła w tym roku prawie 400 uczestników.